Categories
Blockchain

Satoshi Nakamoto Göster Yüzünü!

Anasayfa » Blog » Blockchain » Satoshi Nakamoto Göster Yüzünü!

Her şey ne kadar da iyi başlamıştı…

Bitcoin” denen proje 2008’da Satoshi Nakamotolar’dan biri(ya da sözde Satoshi Nakamoto adı altındaki bir grup) tarafından dizayn edildi.Bu adamın tek yaptığı şey, icat ettiği merkeziyetsiz para biriminin nasıl çalıştığını etraflıca anlatan materyalleri İnternet’te paylaşmak ve daha sonra da kripto para için bir sanal cüzdan açıp sistemi çevrimiçi hale getirmekti.

Yani Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinse de bu alandaki gelişmelerin %90’ının kendisinden öncekilerin yaptığını belirtmekte fayda var. Yine de Satoshi’nin öncülüğünü yaptığı şeyler de vardı:

1-Bitcoin’e ismini vermek

2-Bitcoin’in nasıl kullanıcılacağını tasarlamak

İlk çıktığında Bitcoin madenciliği yapmak çok kolaydı ve neredeyse hiç bir gideri yoktu.İsteyen herkes gerekli yazılımı kurup yüzlerce hatta binlerce Bitcoin üretebilmekteydi.İşte bu kolaylıktan olsa gerek, hiç kimse 1 Bitcoin’in 2021 yılında 60.000 dolar üzerine çıkan bir değeri olacağını düşünememişti.Bu insalar, geleceği öngöremediğinden Bitcoin’lerini çarçur ettiler. 10000 Bitcoin için iki leziz pizza sipariş eden Amerikalı yazılımcı adamın hikayesi bu durumu anlatmaya anca yeter. Adam şu anın parasıyla milyonlarca dolar değerinde olan pizzaları mideye indirmiş bildiğin! 🙂 Ama şu anda konumuz bu değil.

Bitcoin macerası çok güçlü vaatlerle başladı.Önce bunları bir analım:

 • Merkeziyetsizlik: kimse bu para birimine müdahalede bulunamayacak
 • Tersinmez işlemler: kimse bu parayla yapılan işlemleri engelleyemeyecek, iptal edemeyecek
 • Anonimlik: kimse şu veya bu işlemi yapanın kimliğine ulaşamayacak
 • Acemilere fırsat tanıması: Bitcoin enisyonları bilgisayarlar tarafından yapılan hesaplmalarla çalıştığından, ortalama bir bilgisayarı olan herkes kendi çapında kriptopara üretebilecek.

Peki insanlara verilen bu sağlam vaatlerin araksında kim duruyor?, onun hakkında neler biliyoruz? İnsanların Bitcoin’in yaratıcısına olan ilgisi kripto paraya olan ilgiye paralel olarak artsa da “Satoshi Nakamoto kimdir?” sorusunun cevabı veya onun gerçek mi yoksa uydurma bir kişi mi olduğu halen bilinmiyor.Bitcoin’in geliştiricisi hakkında elimizde olan tek bilgi hesabının kullanıcı adı.Bu hesap birden çok proxy sunucusu aracılığıyla internette anonim bir şekilde varlığını sürdürmekte.En azından bu hesaptan adamın bir ara Japonya’da yaşamış olduğu ve şuan 40’lı yaşlarda olduğu bilgilerine ulaşabiliyoruz.Bu hayalet adamın kimliğini çıkarmak için onun yazdığı iki kişisel makalesinden faydalanacağım.(görüyorsunuz ya adam meşhur olamk istemiş aslında). Bu arada bay Nakamoto’ya soruşturmama büyük katkı sağlayan bu makaleleri için teşekkürlerimi sunmak istiyorum.Aşağıda okuyacağınız tüm materyaller sadece iki kaynağa dayanıyor:

Kendisinin anonim kalma arzusuna rağmen,soruşturmamız için lazım olan ilk kanıtı sosyal medya forumlarında paylaşım yaparken saat farklarını karıştıran bay Nakamoto’nun ta kendisi veriyor.Buradan anlıyoruz ki makalelerini Japonya’da değil ABD’nin doğu kıyılarında yazmış. İnanmıyorsanız bilmenizi isterim ki bu çıkarım bana ait değil. Satoshi, kitabında yaptığı bu “gaf” tan bizzat kendisi söz ediyor.

Bakalım Bay Nakamoto kensisi hakkında bize daha başka neler söylüyor?Kitabında kendisine fazla değinmese de bir kurumun bilişim laboratuvarında çalıştığını ve annesinin de yazarlıkla uğraştığını ama pek tanınmadığı için olsa gerek, bu işte başarısız olduğunu söylüyor bize.Satoshi Bitcoin’i icat ettiğinde yirmilerin sonları veya otuzlarındaymış.Ayrıca Nakamoto ana dilinin İngilizce olmadığını da kitabında belirtmekte.Fakat biri yazdıklarını gözden geçirmiş!Annesidir belki de? 🙂

Alma Mater

Pek çok insan Bitcoin’in yaratıcısı olarak nazara alındığı için Satoshi Nakamoto’nun gizemli kimliği gazetecileri hep rastgele varsayımlar yapmaya sevk etti.Hatta onun gerçek kimliğinin ispatlandığı bile öne sürüldü. Avustralyalı Craig Wright, Japon asıllı Amerikalı Dorian Satosi Nakamoto, Profesör Nick Szabo, İrlandalı öğrenci Michael Clear… 🙂 Tabiki Aşağıdaki Kişiler Değil

Bu Bitcoin’in potansiyel yaratıcılarının tam listesi olmayabilir ama biz diğerlerinin tahminleri üzerinde durmayacağız, kendi soruşturmamızı yapacağız. Dalgıç kıyafetinizi giyseniz iyi olur şimdi daha da derine iniyoruz.
Satoshi Nakamoto’nun ikamet ettiği yer hakkında elimde olan bilgileri de göz önünde bulundurarak, Birleşik Devletler’in doğu kıyısında hangi şehirler yer alıyor bir hatırlayayım dedim:

Boston, Portland, Providence, Hartford, New York, Newark, Buffalo, Albany, Philadelphia, Baltimore, Washington, Richmond, Norfolk, Raleigh, Charlotte, Columbia, Charleston, Atlanta, Savannah, Jacksonville, Orlando, Tampa ve Miami. Ha bir de Satoshi bize bir kurumda bilişim asistanı olarak çalıştığı bilgisini de ağzından kaçırdığından, bilişim eğitimi veren tüm üniversitelere bir göz atalım.

Bunun için study.com’u kullandım: Purdue Üniversitesi, Ashford Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi, Baker Koleji Online, Strayer Üniversitesi, Regent Üniversitesi, Capella Üniversitesi, Lincoln Tech, Seattle Şehir Üniversitesi, Sanat Enstitüleri, Lewis Üniversitesi, Virginia Koleji, Penn Foster Kariyer Okulu, Saint Joseph’s Üniversitesi, Penn Foster Lisesi, Utica Koleji, Brightwood Koleji, Scranton Üniversitesi, Colorado Christian Üniversitesi, Fortis Koleji, Delaware Üniversitesi, CDI Koleji, Altierus, Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi, Duke Üniversitesi, Notre Dame Üniversitesi, Vanderbilt Üniversitesi, Ulusal Amerikan Üniversitesi.


Peki sizce tüm bu üniversitelerle vaktimi harcayacak kadar kafayı sıyırmış olabilir miyim? Evet olabilirim ama o kadar da değil. Hem benden de çok kafayı sıyırmış birini bulmak çok daha kolay olacaktır. bitcointalk.org sitesinde tam da böyle bir adam buldum. Peki bu adam ne mi yapmış? Okudukları üniversitenin bilgi ağlarında “kriptografi” hakkında arama yapmış 114 erkek öğrencinin isimlerini listelemiş.https://bitcointalk.org/index.php?topic=58590.0

Bu arada Nakamoto’nun kitabının o sıralarda (2012) henüz yayınlanmamış olduğunu da belirtmek isterim.
İşte o bilişim öğrencilerinin listesi:

Öğrenci Listesine linkten erişebilirsiniz: https://bitcointalk.org/index.php?topic=58590.0

Şimdi soruşturmamıza neden şu yukarıdaki elemanların hepsini dahil etmeliyiz bir bakalım:

 • Nakamoto kitabında matematik ve kriptografi bilgisine ihtiyaç duyduğunu söylüyor
 • Nakamoto Bitcoin hakkında yazdıklarını anonim olarak paylaşabildi ama öğrenim gördüğü okulda kriptografi hakkında bilgi toplarken kendisini gizleyemedi
 • Nakamoto Bitcoin’den önce başka bir kripto parayla uğaşmakta olduğunu söylemişti, dolayısıyla da 2007-2008 yılları arasında okuduğu üniversitede sürekli kriptografi çalışmış olmalı
 • Birleşik Devletler’in doğu kıyısında yaşadığı ve bir üniversitenin bilişim labarotuvarında asistan olarak çalıştığı için bu araştırmaları yine o üniversiteden yapmış olabilir.

Potansiyel Satoshi’ler arasından ABD’nin doğu kıyısındaki üniversitelerde okuyup internette kriptografi hakkında araştırma yapmış olan yalnızca altı aday kalıyor:

 • Cusak, Charles Nebraska-Lincoln Üniversitesi 2000
 • Mironov, Ilya Stanford Üniversitesi 2003
 • Monico, Christopher Notre Dame Üniversitesi 2002
 • Shang, Ning Purdue Üniversitesi 2009
 • Shen Shuo Purdue Üniversitesi 2007
 • Teague, Vanessa Stanford Üniversitesi 2005

Satoshi olma ihtimali olan kişilerden oluşan bu çemberi nasıl daha da daraltabileceğinizi biliyor musunuz? Üniversiteyi 2007–2009 yılları arasında okuyanları seçin, elinizde yalnızca iki kişi kalcak:

Purdue Üniversitesi’nden Shen Shuo (2007).
Purdue Üniversitesi’nden Shang Ning (2009).

Shen ile Shang

Elimizde Satoshi Nakamoto olabilecek sadece iki kişi kaldığından, bunların biyografilerini etraflıca incelemeye başlayabiliriz artık.
Shen Shuo 2007’de eliptik eğri kriptolojisi üzerine bir tez yazmış bulunmakta. Bunun Bitcoin ile alaksı ne diye soruyor olabilirsiniz. Çok alakası var çünkü Bitcoin açık anahtar oluştururken (Bitcoin cüzdanlarının adresini yani) eliptik eğri kriptolojisi kullanıyor.(tez linki: https://www.cerias.purdue.edu/apps/reports_and_papers/view/3210)
Bu tezde görev almış iki akademik rehber var:

Shang Ning ise tezini 2009’da yazmış ama ne üzerine tahmin edebiliyor musunuz? Tabi ki de salyangozların ozon deliklerinin oluşumu üzerindeki etkisi üzerine! Haha çok komik, o da kankası gibi tezini eliptik eğri kriptolojisi üzerine yazmış tabi ki.
Tezin akademik rehberlerine gelince:

Profesör Samuel Wagstaf (Purdue Üniversitesi)
Profesör Andreas Stein (Wyoming Üniversitesi)
Ben bu adamların tezlerini inceleyecek kadar sabırlı (bazılarınca ise zeki) değilim, bu yüzden tıpkı hakiki bir dehanın yapacağı gibi tezlerin sadece başına ve souna baktım.
Sonuç olarak, Shen Shuo tezinin başında ailesine, eşine ve çocuklarına teşekkürlerini sunmuş, o sıralar Satoshi yirmilerinde olduğu için, o yaşta çoluk çocuğa karışma ihtimali ne olabilir? Bence pek imkanı yok ve Shen Shuo o zamanlar yaşça daha büyük.


Shang Ning ise ABD’ye taşındığında İngilizcesine yardım ettiği için Mary Gitzen adında belli birine teşekkür ediyor. Hatırlıyorsanız Nakomotonun da böyle bir dil problemi vardı (English, bro).
Shang Ning’in tezini okurken bir şey daha dikkatimi çekti: tezinde “süre-kısıtlamalı hiyerarşik anahtar” ile ilgili bir şeyden bahsediyor ve kafamın bastığı kadarıyla bu zamanlamayla alakalı bir kriptografik anahtar olmalı.

Ayrıca kriptolama algoritmasının tanımı müşteri-satıcı benzetmesiyle yapılmış, ki bu da bir ödeme aracı olan Bitcoin ile benzerlik gösteriyor.
Şimdi Satoshi’nin makalesi olan Bitcoin Whitepaper’a bir geri dönelim:

 1. Zaman Damgası Sunucusu
  Önerdiğimiz çözüm bir zaman damgası sunucusuyla başlamaktadır. Bir zaman damgası
  sunucusu, damgalanmayı bekleyen öğelerden oluşan bloğun özetini alarak ve bu karışımı bir
  gazete veya Usenet gönderisi[2-5] gibi her tarafa yayımlayarak çalışmaktadır. Zaman damgası,
  özete girmek amacıyla verinin o anda var olması gerektiğinin kanıtıdır. Özetinde bir önceki
  zaman damgasını bulunduran da dahil olmak üzere her zaman damgası, eklenen her zaman
  damgası ile kendisinden öncekileri sağlamlaştırarak bir zincir oluşturmaktadır.

Sizce de süre-kısıtlamalı hiyerarşik anahtar ile timestamp sunucusu aynı konsepti paylaşmıyor mu? Nakamoto’ya göre aynı kripto paranın bir kereden fazla harcanamamasını engelleyebilecek şey bir Timestamp sunucusu kullanmak.
Buna ek olarak, Shang Ning’in teziyle Bitcoin teknolojisi arasında bir başka benzerlik daha fark ettim. Tez “polinomial parametrizasyon” denen ve Bitcoin ile ilgili çalışmaların birinde de mevcut olan (The Bitcoin Backbone Protocol: Analysis and Applications) yeni bir kriptografi yönteminden bahsediyordu.


Bir de bu iki adamın “karanlık” geçmişinden konuşalım. Shen Shuo, Çin’in kuzey doğusunda Fuxin’de doğmuş. 2000’de Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin matematik bölümünde lisans diplomasıyla mezun olmuş. 2007’de demin incelediğimiz kriptografi hakkındaki tezini yazmış. Shang Ning ise Henan Eyaleti’nin Anyang şehrinde doğmuş. 2002’de Wuhan Üniversitesi’nin matematik bölümünden lisans diplomasıyla mezun olmuş ve 2007’de Purdue Üniversitesi’nin elektrik ve bilgisayar mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmış ve 2009’da da o bahsettiğimiz tezi yazmış.

(Covid nereden çıktı Wuhan? Pandemi döneminde ne ön plandaydı Bitcoin ve Kripto paralar anladın sen onu 🙂 🙂 )


Bu öyküden çıkarılacak ders…
Sizi daha fazla oyalamayacağım ve Satoshi Nakamoto’nun gerçek ismini öğrenmenize izin vereceğim birazdan. Davullar çalsın… tahminimce o büyük ihtimalle Shang Ning.
Muhtemelen şu an: “Tabi ya Shang Ning! Neden Zun Pun Sun ya da Dai Hui olsun ki” diyorsunuz? Sakin olun kankalar, bütün kanıtları açıklayacağım şimdi:


2007-2009’de Shang Ning, tıpkı Satoshi Nakamoto gibi Birleşik Devletler’in doğu kıyısında bulunmuş;
Shang Ning’in ana dili ingilizce değil. Tezinde Mary Gitzen’a bu konudaki yardımları için teşekkür etmiş. Satoshi Nakamoto’nun da İngilizce ile arası pek iyi değildi ve oda dil konusunda annesine teşekkür etmişti. Annesinin adını kim biliyor peki?


Shang Ning matematik ve bilgisayar mühendisliği ve kriptoloji okumuştu, Satoshi Nakamoto da bahsettiğimiz üzere Bitcoin’i icat ederken bu tarz yeteneklere ihtiyaç duyduğunu söylemişti.
Shang Ning yazdığı tezde kriptografik algoritmaların müşteri-satıcı vasıtalarıyla kolayca uygulamaya geçirilebileceğinden bahsediyor (bankadan para göndermeye benziyor değil mi?). Aynı şey Bitcoin Whitepaper adlı makalede de geçiyor.


Shang Ning tezini yazarken 30 yaşından küçüktü, tıpkı Satoshi Nakamoto gibi.
Ayrıca Shang Ning’in Linkedin hesabına da göz attım. İşte profilinin ekran görüntüsü:

Adamın profili BT’de sürekli oalrak çalışmakta olduğunu kanıtlar nitelikte:

Microsoft research crypto research team‘in bir parçasıymış, hatta tezini yazmadan önce bile Microsoft research’te çalışıyormuş

● Purdue Üniversitesi’nde okurken (2007-2009), hiç bir yerde işe başlamamış, hatırlıyoruz ki Satoshi Nakamoto tam da bu sıralarda Bitcoin’i icat etmişti


● Shang Ning tezini 1 ocak 2009’da yazmış, ilk Bitcoin bloğu da 9 Ocak 2009’da oluşturulmuş. Aynı yılın haziran ayı Microsoft’a 2.seviye yazılım geliştirme mühendisi olarak geri dönmüş


● 2010-2012’de Qualcomm’da kıdemli güvenlik mühendisi pozisyonuna ulaşmış. Daha sonra da baş güvenlik mühendisliğine terfi almış

● Şubat 2017 – 2018 yılları arasında Shang Ning DAPU Microelectronics’de bilgi güvenliği direktörü olarak hizmet vermiş


● ve 2018 temmuzundan bu güne Satoshi Nakamoto Square’de güvenliği sağlayan sıradan bir mühendis olarak çalışmakta!


Şaka mı bu? İnsanlar genelde kariyerlerinde şöhretlerini yükseltmek ister ama anlaşılan Satoshi alçalmayı tercih etmiş? Alın size bir başka ilginç şey: Satoshi’nin çalıştığı ofis şu anda yazılım ve donanımlarla kredi kartıyla yapılan ödemeleri kaydetmekle uğraşıyor. Gözümüz bu şirketin üstünde olsa iyi olur, sonuçta Bitcoin de bir çeşit ödeme yöntemi!


İlk öykümü burada bitirmek istiyorum. Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini gerçekten buldum mu yoksa yine şizofreni atağı mı geçiriyorum meçhul. Hiç değilse okuyucularımdan biri bu habere sevinip bunu tüm dünyaya yaymaya koşarken diğeri de reçeteme delilik hapı yazıp bana gönderecek.

Olur da bana gerçekten bir şey göndermek isterseniz hap kabul etmiyorum söyleyeyim, sadece Bitcoin. Ciddiyim kankalar. Çekinmeyin! Size cüzdanımın adresini seve seve veririm (Nükteden anlamayan okuyucularıma söyleyeyim: “Ciddi değilim”:). Bu arada cüzdan adresim : 3BMEX2cmQbYrKyxnhS7nkbnkbt29CoBwnz 🙂


Bu arada Forbes USA’in editörlerinden biri medya kuruluşlarında çalışan gazetecilerin Satoshi Nakamoto’nun kimliğini bulmak için on bin saat araştırma yaptıklarını ama bir sonuç alamadıklarını itiraf etti.

Kaynakça:
https://bitcoin.org/en/bitcoin-paper
https://tr.wikipedia.org/wiki/Satoshi_Nakamoto
https://bitcointalk.org/index.php?topic=58590.0
The Book Of Satoshi: The Collected Writings of Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto
Wave and Ripple Design Book
Bitcoin Whales
BE LEFT BEHIND: Discover Bitcoin and Cryptocurrency Before Your Grandma Beats You to It
When Lambo ?
A book by Mr Nakamoto
(2) Ning Shang | LinkedIn
https://en.bitcoin.it/wiki/Secp256k1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *